Tort z okazji 15-lecia Pomorskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych

Piętnaście lat pod żaglami

Jubileusz 15-lecia obchodziło Pomorskie Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych w Kwidzynie. Z tej okazji odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego podsumowano dotychczasową działalność.

W spotkaniu uczestniczyły Ewa Nowogrodzka, dyrektor Kwidzyńskiego Centrum Kultury, Agnieszka Gołąbek, przewodnicząca Rady Seniorów miasta Kwidzyna oraz Teresa Gwóźdż-Pelowska, przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, które złożyły życzenia wszystkim niepełnosprawnym żeglarzom działającym w organizacji. Życzenia w imieniu wszystkich członków przyjął Bogdan Jałoszyński, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych w Kwidzynie. Na jubileuszowym spotkaniu nie zabrakło Wiesława Nowakowskiego, założyciela Pomorskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych, który opowiedział o początkach organizacji, jej działalności i sukcesach.

– Pomorskie Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych jest organizacją zrzeszającą ludzi niepełnosprawnych, których pasją jest żeglarstwo. Ludzie ci nie tylko żeglują, ale też promują i zachęcają do uprawiania tego sportu. Organizowane są imprezy żeglarskie o zasięgu ogólnopolskim na wodach śródlądowych, jak również rejsy turystyczne po morzach i oceanach. Przykładem jest dwutygodniowy rejs na Wyspach Kanaryjskich, w grudniu 2021 r. Uczestnicy mieli okazję zdobyć nowe doświadczenia żeglarskie i zwiedzić wyspy La Gomera, Gran Canaria i Teneryfa. Członkowie Stowarzyszenia na bieżąco podnoszą swoje kwalifikacje – zdobywają patenty żeglarza jachtowego i sternika motorowodnego. Są wśród nas również instruktorzy sportu z dziedziny żeglarstwa i motorowodniactwa – twierdzi Elżbieta Gelios, sekretarz Pomorskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych w Kwidzynie.

Stowarzyszenie jest organizatorem między innymi warsztatów żeglarskich i motorowodnych, które odbywają się w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku. W ubiegłym roku wzięło w nich udział 24 niepełnosprawnych pasjonatów żeglarstwa, którzy przyjechali z różnych regionów Polski.