Logo Ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca

Powalczą z rakiem płuc

Rada powiatu kwidzyńskiego jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie programu dotyczącego wczesnego wykrywania raka płuca wśród mieszkańców. „Program polityki zdrowotnej wczesnego wykrywania raka płuca wśród mieszkańców powiatu kwidzyńskiego na lata 2022-2025” ma pomóc w zatrzymaniu rosnącego poziomu zachorowań na nowotwór złośliwy oskrzela i płuca.

– Chcemy, aby mieszkańcy mogli skorzystać z badań, dzięki którym będzie można wykryć nowotwór na jego wczesnym etapie. Rak płuc od kilku lat jest dużym problemem. Liczba osób, które zapadają na nowotwór płuc w województwie pomorskim, a także w naszym powiecie rośnie – twierdzi Jerzy Godzik, starosta kwidzyński.

Program jest zgodny z rekomendacją Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie zalecanych technologii medycznych, działań przeprowadzanych w ramach programów polityki zdrowotnej, w tym dotyczących wykrywania raka płuca. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w latach 2015-2018 największą liczbę zachorowań i zgonów związanych z nowotworami w powiecie kwidzyńskim zanotowano z powodu nowotworu złośliwego oskrzela i płuca. Poza tym w powiecie, w latach 2009-2018, liczba zachorowań na raka płuca wzrosła o 35 proc., a liczba zgonów z tego powodu wzrosła o 10 proc. Na realizację programu powiat zamierza przeznaczyć 532 tys. zł. W tym roku planowane są wydatki w kwocie 169 tys. zł.