Uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej na rowerze trójkołowym

Rowery rehabilitacyjne dla osoby niepełnosprawnej

Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Autyzmem „SNOA” we współpracy z Fundacją EcoTextil, której partnerem jest Polski Czerwony Krzyż, od 2019 roku prowadzi wypożyczalnię trójkołowych rowerów rehabilitacyjnych. Rowery wypożyczane są organizacjom, działających na rzecz osób niepełnosprawnych.

Wszystkie rowery zostały zakupione ze środków pochodzących z recyklingu odzieży, w ramach programu „Rower dla Niepełnosprawnego”. To program realizowany przez Fundację EcoTextil. W Kwidzynie akcja zbiórki odzieży prowadzona była na podstawie umowy z miastem.

– Chciałam pozyskać rowery z myślą o stowarzyszeniu i oczywiście moim synu z autyzmem, który nie będzie nigdy jeździł na zwykłym rowerze. Zależało mi na rowerach trójkołowych. Ktoś mi podpowiedział, że jest Fundacja Eco Textil, która udostępnia rowery poprzez wypożyczalnie. Ponieważ pracuję z osobami niepełnosprawnymi, nie tylko z autyzmem, postanowiliśmy, że nie będziemy wypożyczać rowerów indywidualnie, ale udostępnimy je organizacjom, które działają na rzecz osób niepełnosprawnych. W ten sposób skorzysta z nich większa liczba osób niepełnosprawnych – mówiła po otwarciu wypożyczalni Iweta Jabłońska, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Autyzmem „SNOA” w Kwidzynie.

Konstrukcja rowerów daje możliwość korzystania z nich osobom, które mają ograniczoną koordynację ruchową lub sprawność fizyczną.

Organizacje zainteresowane wypożyczeniem roweru mogą uzyskać szczegółowe informacje w siedzibie Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Autyzmem „SNOA” przy ul. Warszawskiej 18 w Kwidzynie (tel. 603 969 555).