Wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

WOŚP zagrała w Gardei

Nie tylko w dużych miastach zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku zbiórka pieniędzy odbywała się pod hasłem „Przejrzyj na oczy”. Do zbiórki na zakup nowoczesnego sprzętu dla okulistyki dziecięcej przyłączyli się mieszkańcy gminy Gardeja.

Za sprawą Enduro Gardeja Team & Plandeki Gardeja przygotowano wiele atrakcji. Były pokazy sprzętu, w tym maszyn rolniczych. Nie zabrakło strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej. Kolejny rok dochód z myjni bezdotykowej w Gardei z tego dnia został przekazany do puszki WOŚP. Jak podają organizatorzy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny.

– Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych – w 2019 roku przeprowadzono ich ok. 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów – podaje Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

(op)

Zdjęcia: organizatorzy