Niewidomy mężczyzna w parku z psem asystującym na smyczy
Fot. M-ART production, Pexels.com

Wsparcie dla osób niewidomych i niedowidzących

Rozpoczęto rekrutację osób niepełnosprawnych do udziału w projekcie „Wsparcie osób z wybranymi Zespołami Uwarunkowanymi Genetycznie”, realizowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Polskim Związkiem Niewidomych oraz Polskim Stowarzyszeniem Pomocy Chorym na Fenyloketonurię i Choroby Rzadkie „Ars Vivendi”. Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Kierowany jest do osób niewidomych i słabowidzących z zespołami uwarunkowanymi genetycznie lub chorych na fenyloketonurię lub inne choroby metaboliczne, które są nieaktywne zawodowo lub bezrobotne. Muszą to być osoby, które mają ukończony 16. rok życia. W przypadku kobiet górna granica wieku to 60 lat, a w przypadku mężczyzn 65 lat.

– Wśród przewidzianych działań znajdują się między innymi warsztaty aktywizacji zawodowej, praktyczna nauka zawodu, staże rehabilitacyjne, wsparcie prawne i psychologiczne. Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z konsultacji indywidualnych w zakresie schorzeń genetycznych, porad lekarzy specjalistów, czy wizażysty. Dodatkowym atutem będzie możliwość skorzystania z atrakcji kulturalnych dostosowanych do możliwości percepcyjnych uczestników. Ponadto każdy z nich otrzyma drobny sprzęt likwidujący indywidualne bariery w codziennym funkcjonowaniu – informują realizatorzy projektu.

Do udziału w projekcie zaproszone zostały także osoby z najbliższego otoczenia osoby niepełnosprawnej. Osoba taka powinna być opiekunem ustawowym (w przypadku osoby w wieku 16-18 lat) lub opiekunem prawnym, w przypadku orzeczenia sądu o ubezwłasnowolnieniu częściowym lub całkowitym.

(op)

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie mogą się kontaktować z Polskim Związkiem Niewidomych: e-mail: eoleksiak@pzn.org.pl, tel. 22 635 52 84, www.pzn.org.pl/onzug lub Polskim Stowarzyszeniem Pomocy Chorym na Fenyloketonurię i Choroby Rzadkie „Ars Vivendi”: e-mail:arsvivendi@neostrada.pl, tel. 22 720 20 66, tel. kom. 500 050 450.