Jachty na jeziorze

Żagle bez barier

Pięć załóg reprezentujących warsztaty terapii zajęciowej w Kwidzynie i Ryjewie oraz miasto Kwidzyn wzięło udział w regatach osób niepełnosprawnych, które odbyły się w Siemianach. Niepełnosprawni żeglarze walczyli o Puchar Burmistrza. Organizatorem regat Pomorskie Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych.

Jachty na jeziorze

– Przed regatami odbyło się spotkanie integracyjne, w którym uczestniczyli zawodnicy, wolontariusze, sympatycy żeglarstwa, zaproszeni goście. Pensjonat U Dzidka okazał się gościnny dla niepełnosprawnych żeglarzy. Start odbywał się w deszczu, ale później pogoda się poprawiła. W regatach uczestniczyły jachty kabinowe. Przeprowadzono dwa biegi długodystansowe wokół wyspy Lipowy Ostrów na jeziorze Jeziorak – mówi Arkadiusz Sokolnicki, prezes Regionalnej Sekcji Pomorskiej Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych w Kwidzynie.

Arkadiusz Sokolnicki przemawia podczas otwarcia regat
Otwarcie regat – A. Sokolnicki i R. Majda – kierownik PCPR

Podczas wakacji odbyły się także warsztaty żeglarskie dla osób niepełnosprawnych.

Po raz pierwszy zorganizowano także warsztaty żeglarskie i motorowodne dla osób niepełnosprawnych. Odbyły się one w Giżycku na jeziorze Kisajno w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej.

– Głównym organizatorem było Pomorskie Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych. Warsztaty były całkowicie bezpłatne, w tym zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy oraz pomoce naukowe. Zadanie zostało sfinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W warsztatach uczestniczyło 30 osób, które przyjechały z różnych zakątków Polski. Uczestnicy żeglowali na różnym sprzęcie. W ramach warsztatów odbył się kurs motorowodny zakończony egzaminem na stopień sternika motorowodnego. Do końcowego egzaminu przystąpiły 23 osoby i wszyscy zdali. To znakomity rezultat. Nadzór nad całym cyklem szkolenia żeglarskiego w Giżycku prowadzi Wiesław Nowakowski, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych – informuje Arkadiusz Sokolnicki.

Następny kurs, na stopień sternika motorowodnego dla osób niepełnosprawnych, rozpocznie się 10 września i potrwa dwa tygodnie.

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie na jachcie

Osoby niepełnosprawne chcące wziąć udział w turnusach żeglarskich, podczas których można zdobyć patent żeglarza mogą kontaktować się z Regionalną Sekcją Pomorską Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych w Kwidzynie. Arkadiusz Sokolnicki – tel. 693 452 405 (e-mail: arkarka@wp.pl) i Paweł Słowiński – tel. 692 225 272.