PFRON PODZIELIŁ PIENIĄDZE
Ponad 3,1 mln zł trafi do powiatu kwidzyńskiego na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podzielił już pieniądze, które trafiają do poszczególnych samorządów na podstawie tzw. algorytmu. Do powiatu trafi ponad 400 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku.
NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ NIE JEST PRZESZKODĄ
Jeśli ktoś jest osobą niepełnosprawną, nie oznacza to, że nigdy w życiu nie osiągnie sukcesu. Dowodem na to jest fakt, że istnieje wiele słynnych osób niepełnosprawnych, które odniosły sukcesy m.in. w aktorstwie, muzyce i sporcie. Oto dziesięć takich osób.
DOWÓZ NA SZCZEPIENIE
Osoby niepełnosprawne, które mają trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 mogą skorzystać z możliwości dojazdu. Transport przeznaczony jest dla osób posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N (niezależnie od wieku). Dowiezienie może dotyczyć osób starszych, które nie mają własnego środka transportu i nie posiadają bezpośredniego połączenia komunikacji lokalnej z miejsca zamieszkania do punktu szczepień. Osoby, które z uwagi na wiek czy niepełnosprawność nie są w stanie dostać się do punktu szczepień, po uzyskaniu terminu szczepienia powinny skontaktować się z gminnym koordynatorem do spraw szczepień. Osoba taka składa wówczas oświadczenie o braku możliwości samodzielnego dotarcia do punktu szczepień lub o posiadaniu orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności (pacjent może zostać poproszony przez gminę o okazanie takiego orzeczenia). Poza tym osoba taka może wyrazić zgodę na przekazanie przez personel medyczny koordynatorowi gminnemu do spraw szczepień informacji o miejscu, dacie i godzinie szczepienia. Jeśli taka zgoda nie zostanie udzielona, to osoba, które nie może samodzielnie dotrzeć do punktu szczepienia musi samodzielnie zadzwonić do koordynatora gminnego w sprawie organizacji transportu do punktu szczepień. Dane osobowe przekazywane są dobrowolnie, ale ich niepodanie może skutkować odmową świadczenia.
DOMOWE ZAJĘCIA SENIORÓW Z DZIENNEGO DOMU POBYTU
Seniorzy z Dziennego Domu Pobytu Senior+ w Kwidzynie nie narzekają na brak zajęć. Mimo zawieszenia działalności placówki z powodu zagrożenia koronawirusem cała aktywność przeniosła się do ich domów. Placówka działa od września 2017 roku. Dla seniorów prowadzone były w placówce różne zajęcia, w tym edukacyjne, sportowo-rekreacyjne oraz związane z aktywizacją społeczną.
Czytaj więcej: DOMOWE ZAJĘCIA SENIORÓW Z DZIENNEGO DOMU POBYTU
DOFINANSOWANIE DO WÓZKA I PRAWA JAZDY
Pomoc finansowa w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, uzyskaniu prawa jazdy oraz w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym to niektóre z form wsparcia dla osób niepełnosprawnych w ramach programu „Aktywny samorząd”. W realizacji programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych już kolejny rok uczestniczy samorząd powiatu kwidzyńskiego.
BEZPŁATNE BADANIA MAMMOGRAFICZNE
W powiecie kwidzyńskim zostaną przeprowadzone bezpłatne badania mammograficzne. Ich organizatorem będzie LUXMED, jeden z największych od wielu lat realizatorów Programu Profilaktyki Raka Piersi. Badania zostaną przeprowadzone w ramach ogólnopolskiej kampanii promocyjnej Planuję Długie Życie, prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia. W badaniu można wziąć udział niezależnie od miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego.
SENIORZY ZAGRALI Z WOŚP
Członkowie Stowarzyszenia Seniorzy 50+ w Kwidzynie zagrali razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Z powodu zagrożenia koronawirusem nie mogli jednak uczestniczyć aktywnie w zbiórce pieniędzy. Postanowili jednak dołożyć swoją cegiełkę do zbiórki prowadzonej przez WOŚP. W tym roku pieniądze zbierane są na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i do diagnostyki głowy dzieci.
NIESPODZIANKI DLA MIESZKAŃCÓW DPS W KWIDZYNIE
Zakład Karny podarował mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie książki o różnej tematyce. Karolina Dunaj, terapeuta zajęciowy w DPS, podkreśla, że księgozbiór jest bardzo duży i każdy mieszkaniec powinien znaleźć w nim coś dla siebie. To nie jedyna niespodzianka jaka spotkała mieszkańców domu.
Czytaj więcej: NIESPODZIANKI DLA MIESZKAŃCÓW DPS W KWIDZYNIE
KUPIONO WYPOSAŻENIE DLA WTZ
Strugarko-grubościówka czyli wielofunkcyjna obrabiarka do drewna, urządzenie do wiercenia i frezowania oraz wykaszarka spalinowa to urządzenia, które wzbogacą rehabilitację zawodową niepełnosprawnych mieszkańców powiatu kwidzyńskiego uczestniczących w zajęciach w kwidzyńskim Warsztacie Terapii Zajęciowej. Warsztat prowadzony jest przez Fundację „Misericordia” w zabytkowym dworku w Górkach. Urządzenia zostały już zainstalowane. Uczestnicy muszą czekać na wznowienie zajęć, zawieszonych w listopadzie ubiegłego roku przez wojewodę pomorskiego z powodu pandemii. Pieniądze na wyposażenie pracowni przyznano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami III”. Program funkcjonuje od 2003 roku.
TURNUSY REHABILITACYJNE W SYSTEMIE SOW
Proces obsługi turnusów rehabilitacyjnych jest dostępny w systemie Obsługi Wsparcia finansowanego (SOW). Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poszerzył w ten sposób możliwości związane ze zdalnym załatwianiem różnych spraw drogą elektroniczną.