sobota 31 Lip 2021
header01
header02
header03

NOWA SZCZEPIONKA ZATWIERDZONA

Czwarta szczepionka przeciw COVID-19 została zatwierdzona przez Unię Europejską. 11 marca Europejska Agencja Leków dopuściła do użytku szczepionkę firmy Johnson & Johnson. Jest to już czwarta szczepionka, która będzie stosowana w Unii – wcześniej Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionki firm Pfizer, Moderna oraz AstraZeneca.

Szczepionka firmy Johnson & Johnson jest szczepionką wektorową – działa na bazie niezdolnego do replikacji adenowirusa Ad26. Tę samą technologię wykorzystuje szczepionka przeciw gorączce Ebola oraz kandydaci na szczepionki przeciw wirusom Zika, syncytialnemu wirusowi oddechowemu (RSV) oraz HIV. W odróżnieniu od stosowanych do tej pory preparatów szczepionkę firmy Johnson & Johnson będzie podawać się w tylko jednej dawce. Po rozmrożeniu można przechowywać ją w zwykłej lodówce w temperaturze od 2 do 8 °C przez okres do 3 miesięcy. Ogólną skuteczność tej szczepionki ocenia się na około 66%. Skuteczność w ochronie przed ciężkim przebiegiem choroby 14 dni po podaniu szczepionki ocenia się na około 76%, a 28 dni po podaniu wartość ta rośnie do około 85%.

Według deklaracji producenta Polska powinna do końca drugiego kwartału otrzymać około 2,5 miliona szczepionek, a pierwsze dostawy mogą dotrzeć do nas już w kwietniu. W sumie od firmy Johnson & Johnson do Polski ma trafić około 16 milionów dawek.

Przemysław Rutkowski